Yüzmenin 10 Faydası - ÇÖP BİDONU

Sağ Baştan Say

Home Top Ad

Post Top Ad

25 Mayıs 2017 Perşembe

Yüzmenin 10 Faydası


Yüzme sporu birçok sporun kesişim noktası olarak karşımıza çıkıyor. Genellikle hafta sonu eğlencesi olarak bilinen yüzme sporu, insan sağlığına özellikle de psikolojisine fayda sağlıyor. Bu durumu keşfeden tıp dünyası otistik çocukların ve yeni doğmuş bebeklerin üzerinde uyguluyor. Felçli hastaların kas gruplarının gelişmesi için yüzme sporu öneriliyor. İşte yüzme sporunun birbirinden değerli on faydası…
1.       Kan akımını hızlandırıp kalbi koruyor. Yanlış beslenme, bilinçsiz spor, stres ya da genetik sebepler sonucu oluşan kalp hastalıklarına büyük fayda sağlıyor. Yüzme anında vücudunuzdaki kas gruplarının düzenli hareketinin neticesi olarak kandan pompalanan kan dolaşımı düzene giriyor.
2.        Sağlıklı bir vücuda kavuşmanızı sağlıyor. Yüzme sporuyla uğraşan insanlar genç kalıyor. Ayrıca yüzme esnasında öncelikli olarak kol ve göğüs kasları çalışıyor. Sırt omuz ve ayak kaslarının gelişimine büyük destek sağlıyor. Dolayısıyla sağlıklı vücut ve sportif bir görünüm katıyor.
3.       Eklem hastalıkları ve kilo problemi olanlar için yapılabilecek en sağlıklı spor. Yüzme esnasında eklemler zorlanmadan kas grupları çalışıyor. Eklem rahatsızlıkları ve kilo problemi yaşayanlar yüzme sayesinde kolaylıkla sağlıklı bir görünüme kavuşabiliyor.
4.       Yağ yakımını arttırıyor. Yüzme sporu karada yapılan sporlara oranla yaklaşık üç katı kadar kalori yaktırıyor. Fazla kiloların yakılmasını sağlarken şık bir görünüm katıyor.

            5.    Şeker hastalıklarını azaltıyor. Yüzme esnasında yakılan yağların artmasıyla       insülin dokularının işlevi artar. Vücudunuzdaki enerji dengeli bir şekilde harcandığı için diğer sporlarda oluşan hipoglisemi riski görülmüyor.
6.    Solunum sistemini düzenliyor. Kan akımını arttırarak vücuttaki bütün dokuların oksijen alımını düzene sokuyor. Bu özelliği ile de astım hastalarına büyük avantaj sağlıyor.
7.       Sıcak yaz aylarında terlemeyi önlüyor. Sıcaklıktan nemlenen vücut, su ile temas edince ferahlıyor. Vücudun rahatlamasıyla endorfin hormonu salgılanıyor ve insanda mutluluk hissi yaşatıyor.
8.       İnsan psikolojisine olumlu etki ediyor. Yüzme aktivitesi stresi azaltıyor. Sinirsel hastalıkların tedavisinde sıkça kullanılıyor.
Yüzme kalp
9.       Kas dokularına ve kemiklere esneklik sağlıyor. Yüzme esnasında fazla enerji harcayan kas dokularınızın gelişimi kolaylaşıyor. Düzenli hareket sonucu esneklik kazanıyor.
10.   Uyku problemine engel oluyor. Yüzme sporu ile yorulup rahatlayan vücut daha rahat uykuya dalıyor. Uyku süresinin daha sağlıklı geçmesini sağlıyor.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Bottom Ad

Pages