DOĞANIN YARARLARI - ÇÖP BİDONU

Sağ Baştan Say

Home Top Ad

Post Top Ad

26 Nisan 2017 Çarşamba

DOĞANIN YARARLARI

Manzara

 Şehirleşmenin azami derecede artması insanların beton yığınlarının arasında hapis hayatı yaşamasına neden oldu. Kentsel projelerin artması ile şehirlerde doğanın eşsiz güzellikleri neredeyse yok denecek kadar azaldı. Eğlenceyi devasa yapıdaki alışveriş merkezlerinin oyun salonlarında arar hale geldik. Hiç düşündünüz mü doğada yaşamı tam anlamıyla öğreten kurallar ve harikulade güzellikler olduğunu?
  Çocukluğumuzda dağların eteklerinde koşuştururken, ilkbahar mevsimiyle yeniden dirilen doğada gelincikler, papatyalar toplardık. Yazın sıcağını klimanın altında değil de tenimizde hissederdik. Sonbaharda dökülen yaprakların arasında seksek oynarken gökyüzünün gözyaşları üzerimize damlardı. Kışın beyazlara bürünmüş heybetli dağları izler hayrete düşerdik. Nefesimizi karbon monoksit yığınları değil de insanın başını döndüren tertemiz oksijen ile doldururduk. Çocuğunuz ev ile okul arasında mekik dokumaktan fırsat bulup da tüm bunların kaçını gerçekleştirebiliyor?

  DOĞA POZİTİF ENERJİ DEPOLAR


    Vücudunuzda depolanan negatif enerji, doğayla buluştuğunuz takdirde atılır ve pozitif enerji yüklenir. Ağaca dokunmanız, bir çiçekle temas etmeniz, çıplak ayakla toprağa basmanız sayesinde pozitif enerji toplamanıza ve üzerinizdeki yorgunluğu atmanıza yol açacaktır. Doğada yaşayan canlıların ahenkle haykırması, şehirlerdeki mekaniklerin yarattığı seslerden ziyade ruhunuzu dinlendirecektir.
DOĞA ZORLUKLARLA MÜCADELE ETMEYİ ÖĞRETİR


Arazi Patika
  Doğanın eşsiz güzelliklerinin yanında zorluklarda yer almaktadır. On katlı binaya asansörle çıkmak yerine kendinize en uygun patikayı arayıp tırmanmak zorundasınızdır. Bir siparişle kapınıza kadar gelen damacana su yerine, mesafeler kat ederek kaynak aramak zorunda kalırsınız. Aslında tüm bunlar insanı dinç tutmaktadır. Kendinizi sabit duran değil de sürekli hareket halinde olan bir mekanizma olarak düşünün. Vücut kaslarınız aktif olarak kullanıldığından sağlıklı bireyler haline geleceksiniz.
HASTALIKLARIN PANZEHİRİ DOĞADA BULUNMAKTADIRGünümüzde kullanılan ilaçlar doğadaki bulgular bir araya getirilerek, deneyler sonucu tablet haline getirilmiştir. Modern tıpın yaygın hale gelmemesinden önce inanlar, doğadaki çeşitliliği kullanarak tedavi yöntemleri geliştirmişlerdir. Günümüzde argo anlamda kullanılan koca karı ilaçlarının dayanağı da buradan gelmektedir.Doğada vakit geçirmek, yürüyüş yapmak, kamp kurmak moral ve motivasyonunuzu pekiştirecek, yaşama sevincinizi arttıracaktır. Teknolojinin esiri olmaktan kurtulmak, telefon ekranından başını kaldırmayan aile fertleriniz ile sohbet ortamı yaratabilmek için en azından bir kez deneyin. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Bottom Ad

Pages